Syn.: Viola arvensis subsp. kitaibeliana (Schult.) Mateo et Figuerola, Viola parviflora Kit. ex Roem. et Schult., Viola tricolor subsp. parviflora Nyman, Viola tricolor subsp. kitaibeliana (Roem. et Schult.) Schinz et Keller
Česká jména: violka Kitaibelova (Domin et Podpěra 1928), violka trojbarevná nejmenší (Dostál 1950), violka nejmenší (Kubát 2002)
Slovenská jména: fialka trojfarebná najmenšia (Dostál 1950), fialka Kitaibelova (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Rozšíření není přesně známo, neboť taxonomické pojetí druhu je nejednotné. V Evropě s jistotou ve Středozemí, na makaronéském ostrově Tenerife, na východ až do podhůří Kavkazu, jižní Moravou prochází severní hranice areálu.
U nás na jediné lokalitě v Pavlovských kopcích. Údaje o dalších výskytech jsou buď mylné, anebo vyžadují revizi.
Ekologie: Roste na prudkém výhřevném travnatém svahu, na mělké obnažené půdě na vápencovém podkladu. Druh kvete v dubnu a květnu.
Popis: Jednoleté byliny s tenkým kořenem. Lodyha přímá, jednoduchá nebo při bázi chudě větvená, časně na jaře 3–10 cm, později až 20 cm dlouhá, hustě pýřitá a neolysávající. Rostliny jsou za plodu nápadné tuhou vzpřímeností a hustým oděním. Dolní listy dlouze řapíkaté, s čepelí okrouhlou, asi 1 cm širokou, vroubkovanou. Střední a horní listy kopisťovitě až čárkovitě obkopinaté, oddáleně vroubkované, vždy tupé až zaokrouhlené, palisty přímo odstálé, nesouměrně dlanitosečné. Květní stopky přímo odstálé, 2–5 cm dlouhé, s listenci asi 1 cm pod květem. Květy nevonné, kališní lístky čárkovitě kopinaté až úzce trojúhelníkovité, s krátkými přívěsky. Koruna kornoutovitě sevřená, do plochy se nerozevírající, smetanově bílá až světle žlutá, později často horní lístky světle fialové, ostruha tenká, rovná. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k výskytu na jediné lokalitě je violka nejmenší zařazena mezi kriticky ohrožené druhy ČR (C1r), ve stejné kategorii jí poskytuje ochranu i zákon (§1). Na Slovensku patří k méně dotčeným druhům (LC).
Poznámka: Druh byl pojmenován na počest maďarského botanika a chemika Pála Kitaibela.
Fotografováno dne 23. 4. 2011 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy).